فرصت استثنایی کسب و کار اینترنتی href="http://richgoptr.com/pages/index.php?refid=behnoosh">richgoptr.com fmptr.comgenuineptr.compaypermails.comroyalptr.com
کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا

مترجم سایت

مترجم سایت

خواندن ذهن افراد امکان پذیر شد - جوانان
X
تبلیغات
رایتل

خواندن ذهن افراد امکان پذیر شد

چهارشنبه 18 خرداد‌ماه سال 1390

خواندن ذهن افراد امکان پذیر شد

دانشمندان توانستند با بررسی فعالیت الکتریکی مغز، ذهن افراد را بخوانند.
این یافته ها می تواند دانشمندان را به ساخت "ماشین فکر" که می تواند ذهن دیگران را بخواند یک گام نزدیکتر کند. به گزارش نشریه ایندیپندنت، دانشمندان دریافتند می توان حافظه فضایی را با یک دستگاه اسکن مغزی خواند. از این رو پیش بینی اینکه یک فرد خود را در چه مکانی تصور می کند، بدون اینکه از او سوال شود، امکان پذیر می شود.


به گفته دمیس هاسابیس از دانشگاه کالج لندن، این پیشرفت گام کوچکی به سوی خواندن ذهن است؛ چرا که فقط با بررسی فعالیت عصبی می توانیم بگوییم فرد به چه چیزی فکرمی کند.
دکتر هاسابیس افزود: استفاده از این روش برای دیگر انواع خاطرات و تفکرات نیز در آینده امکان پذیر خواهد شد. هرچند امکان استفاده از یک ماشین فکر خوان برای گشودن راز جرایم و یا مبارزه با تروریسم به این زودی ها محقق نمی شود.
این دانشمند می گوید: دستکم 10 سال یا زمان بیشتری طول می کشد تا به چنین فناوری نزدیک شویم و تنها در یک جلسه کوتاه و هنگامی که فرد نمی خواهد از افکارش آگاه شوید، فکر او را بخوانیم.
پروفسور الینور مگوار سرپرست این تحقیق به گروهی از داوطلبان مرد یاد داد تا در یک مارپیچ مجازی در رایانه حرکت کنند. در همین حال وی مغز این داوطلبان را با دستگاه ام آر آی کاربردی بررسی کرد.
مگوار قبلا نشان داده بود بخش کوچکی از مغز در پشت هیپوکامپ در رانندگان مرد تاکسی بزرگتر از سایر افراد است.
دانشمندان دریافتند سلول های عصبی خاصی در هیپوکامپ مغز موسوم به سلول های مکان به شکل الگوهای فعالیت مشخصی تحریک می شوند و محققان با بررسی این الگوها توانستند حدس بزنند که فرد خود را در کجای این مارپیچ تصور می کند.
وی افزود: ما دریافتیم با استفاده از این الگوی فعالیت در هیپوکامپ می توان موقعیت یک فرد را در محیط مجازی به درستی پیش بینی کرد.
تحقیقات قبلی بر روی حیوانات حاکی از آن بود که هیچ الگوی فعالیت خاصی در سلولهای عصبی هیپوکامپ وجود ندارد تا بتوان از آنها برای پیش بینی حافظه فضایی استفاده کرد.
شناخت چگونگی ثبت خاطرات در انسان از آن جهت دارای اهمیت است که به ما کمک می کند دریابیم چگونه اطلاعات در هیپوکامپ پردازش می شود و چگونه بیماریهایی مثل آلزایمر حافظه ما را از بین می برد.